JUSTNAHRINProdukcija

 

Fibrosans (tabletes)

 

            Cilvēka uzturā liela nozīme ir pārtikas produktos esošajām balasta vielām, un tieši, šķiedrvielas, pektīns, inulīns, kamedi, gļotas. Tie pieskaitāmi dabīgiem monosaharīdu polimēriem un ietilpst augu šūnu sieniņās, augu un dzīvnieku šūnās, veic dažādas fizioloģiskas un bioķīmiskas funkcijas. Šobrīd tiem ir liela nozīme daudzu kuņģa- zarnu trakta slimību, diabēta, žultsakmeņu un pūšļakmeņu slimību, apendicīta, aterosklerozes, audzēju patoloģijas, vielmaiņas traucējumu, kuņģa un 12- pirkstu zarnas čūlu u.c. slimību profilaksē. Balasta vielas stimulē zarnu trakta kustību- sekrēcijas un evakuācijas funkciju, veicina toksisku vielu, vielmaiņas produktu, holesterīna, smago metālu un radionuklīdu izvadīšanu no organisma.

 

             Ņemot vēra nozīmīgu uztura, bioloģisku un fizioloģisku pārtikas šķiedru nozīmi cilvēka organismā, firma NARIN izstrādāja bioloģiski aktīvu pārtikas piedevu Fibrosans tabletēs, kas vienlaikus satur gan kviešu šķiedrvielas, gan ābolu pektīnu, gan inulīnu.  

Fibrosans- košļājamas tabletes, kuru sastāvā ir pārtikas šķiedrvielu (balsta vielu) komplekss, kas iegūtas no kviešu graudiem, ābolu mīkstuma un citiem augļiem un augiem.

             Mazliet jāpastāsta par šķiedrvielu, pektīna, inulīna un citu saliktu ogļhidrātu lomu cilvēka uzturā.

             Šķiedrvielas- „rupju” pārtikas šķiedru pamata sastāvdaļa. Tā ir obligāts gremošanas procesa priekšnoteikums: normalizē zarnu trakta derīgas mikrofloras darbību, veicina pārtikas virzību pa kuņģa- zarnu traktu, novēršot izkārnījumu masu aizkavēšanos resnajā zarnā. Pēdējam faktoram ir būtiska nozīme resnās zarnas vēža profilaksē, jo resnajā zarnā var uzkrāties un asimilēties asinīs dažādi kancerogēni kamīni un citi vielmaiņas galaprodukti. Šķiedrvielas veicina holesterīna izvadīšanu no organisma, rada sāta sajūtu, aizkavē aptaukošanos un žultsakmeņu slimības un aterosklerozes attīstību. Taču šķiedrvielu pārmērs samazina pārtikas vielu, īpaši ogļhidrātu, vairāku vitamīnu un minerālu, asimilāciju un izraisa caureju. Visas šīs šķiedrvielu īpašības var izmantot aterosklerozes, vielmaiņu traucējumu, kuņģa hipotonijas, žults izvadkanālu diskinēzes, disbakteriozes, aptaukošanās, celulīta, diabēta u.c. slimību profilaksei un ārstēšanai.  

             Pektīnu, tāpat kā šķiedrvielas, cilvēka organisms neasimilē. Pektīns sastopams augļu un dārzeņu audos (bietes, upenes, smilšērkšķis, āboli, plūmes, aprikozes, aiva, bumbieri, avenes, gurķi, baklažāni, tomāti) šķīstošas vielas veidā. Savienojumā ar daudzvērtīgiem metāliem (svins, kobalts, dzīvsudrabs, kadmijs, hroms, cinks, dzelzs) pektīns spēj veidot nešķīstošus kompleksus savienojumus un izvadīt tos no organisma. Medicīnas praksē pektīnus izmanto gan kā kuņģa- zarnu un asins apturošus līdzekļus, gan kā vielas, kas samazina antibiotiku toksiskumu un pagarina to iedarbību. Pektīni normalizē žultskābes vielmaiņu. Tiem ir liela nozīme kā ūdens absorbcijas un izkārnījumu veidošanas vielām, kas ļauj tos lietot aizcietējumu ārstēšanai. Pektīni slāpē trūdošas mikrofloras veidošanos un attīstību, aizkavējot gļotādas iekaisumus un resnās zarnas vēža attīstību.

             Inulīns ir sarežģīts polisaharīds no fruktozes atlikuma (fruktoze- augļu cukurs), kas lielā daudzumā sastopams artišokā, diždadža un cigoriņa saknēs. Inulīns aizkavē ogļhidrātu asimilāciju no zarnu trakta, uzturot normālu cukura līmeni asinīs. Šķeļoties kuņģa sulas fermentu iedarbībā, inulīns sadalās fruktozes molekulās, kas asimilējas asinīs lēnāk nekā glikoze, bet ātri no tām izvadās, neradot cukura pārsātinājumu. Fruktoze vieglāk pārvēršas glikogēnā (dzīvnieku izcelsmes ogļhidrāts). Savukārt glikogēns ir barības viela muskuļiem, orgāniem un sistēmām, jo darbojas kā enerģijas materiāls. Tas ir nozīmīgi diabēta slimniekiem. Inulīns un fruktoze ieteicama cilvēkiem, kam raksturīgs mazkustīgs dzīvesveids, kā arī stresu, zarnu trakta trūdēšanas produktu intoksikāciju, tukluma gadījumos.                  

             Gumiarābiks (arābu kauleņkoka sveķi) tiek iegūts no vairākām Āfrikā, Indijā un Austrālijā augošām akācijas šķirnēm un ir balasta vielu (pektīnu) paveids. Tas ir ūdenī šķīstošu polisaharīdu komplekss, kas praktiski neasimilējas zarnu traktā. Tas apslāpē ēstgribu, un efektīvi samazina holesterīna un piesātinātu tauku saturu organismā, pateicoties adsorbējošām īpašībām. Tas aizsargā resnās zarnas gļotādu pret kairinājumiem un iekaisumiem.

             Sorbīts ir iekļauts preparāta sastāvā patīkamas saldas garšas nodrošināšanai. Tas tiek izmantots kā cukura aizvietotājs un ir piemērots diabētiķiem, jo tas neietekmē cukura līmeni asinīs. Neizraisa kariesu.

 

Fibrosana īpašības:

· Regulē gremošanu, normalizē kuņģa- zarnu trakta kustību- sekrēcijas un evakuācijas funkciju

· Veicina derīgas mikrofloras attīstību, novērš disbakteriozi

· Aizkavē holesterīna, ogļhidrātu uzsūkšanu un asimilāciju

· Izvada smago metālu sāļus, radionuklīdus, pārtikas alergēnus

· Novērš kuņģa- zarnu trakta audzēju attīstību

· Ārstē kuņģa- zarnu trakta iekaisumus, atvieglo aizkuņģa dziedzera darbību

Regulē ūdens- minerālu maiņu

 

Lietošanas indikācijas:

· Gastrīti, enterīti, enterokolīti, kuņģa un 12- pirkstu zarnas čūlas, disbakterioze, aizcietējumi

· Hroniska intoksikācija ar toksiskiem metāliem un radionuklīdiem

· Diabēts, vairogdziedzera slimības, ateroskleroze

Pārtikas alerģija, aptaukošanās, celulīts, organisma attīrīšanas un novājēšanas programma

 

Lietošana: 1- 2 tabletes sūkāt vai sakošļāt, uzdzerot 150- 200 ml vārīta ūdens 15 minūtes pirms ēdienreizes vai starp ēdienreizēm. Aizcietējumu gadījumos 2- 6 tabletes sakošļāt un uzdzert 200 ml vārīta ūdens.

 

Aktīvās vielas: šķiedrvielas (kviešu šķiedrvielas 27%, ābolu pektīns 18%, inulīns, gumiarābiks), fruktoze, sorbīts.